11 Ocak 2017 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / TCMB’nın attığı adımlar kurun ateşini düşürmedi.

JP Morgan dün yayınladığı raporda, Merkez Bankası'nın Döviz likiditesini artırmak için tüm vadelerde Döviz zorunlu karşılıklarını 50 baz puan düşürmesi ve TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitlerinin toplam 22 milyar Türk lirasına düşürülmesi kararlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

JP Morgan ekonomistleri, Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitlerinin 22 milyar TL'ye düşürülmesinin gerçek bir sınırlama olmadığını çünkü halihazırda bu yolla kullanılan miktarın son dönemde 20- 25 milyar dolar aralığında bulunduğunu, böyle bir sınırlamanın olması durumunda dahi bankaların aynı maliyete (yüzde 8.50) sahip diğer bir araç olan gecelik borç verme aracını kullanabileceğini belirtti.

JP Morgan, tüm vadelerde Döviz zorunlu karşılıklarının 50 baz puan düşürülmesi vasıtasıyla finansal piyasalara sağlanması planlanan 1.5 milyar dolar düzeyindeki likiditenin Döviz likiditesi ve Türk lirası üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmayacağını kaydetti.

Petrol 1 ayın en düşük seviyesi yakınında tutundu.

Petrol , ABD'de ham Petrol arzının arttığına ilişkin işaretlerin OPEC ve diğer üreticilerin üretim kısıntılarına ağır basması ile birlikte son bir ayın en düşük seviyesine düşmesinin ardından kayıplarını korudu.

Vadeli Petrol kontratları New York'ta, önceki iki seansta yüzde 5.9 düştükten sonra fazla değişmedi. ABD'de Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ABD'de bu yıl için Petrol üretim tahminini yükseltti. Öte yandan, EIA'nın Çarşamba günü açıklayacağı resmi Petrol stok verisinin geçen hafta için artış göstermesi bekleniyor. Irak Petrol bakanı Jabbar Al-Luaibi, Irak'ın günlük Petrolüretimini 160,000 varil düşürdüğünü ve OPEC üretim anlaşmasında mutabık kaldığı kısıntılara uyacağını kaydetti

Sydney'de CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "ABD'de aktif Petrol sondaj kuyusu sayısındaki artış temel endişe kaynaklarından biri ve ham Petrol stoklarındaki artış fiyatlardaki aşağı ivmeyi artırabilir," dedi ve "OPEC'in aylık üretim rakamları piyasa için önemli olacak, zira bu rakamlar OPEC anlaşmasına uyulup uyulmadığını gösterecek" şeklinde görüş bildirdi.

USDTRY: 3.5653

Dün TCMB’nın döviz oynaklığını bir nebze olsun azaltmak için bankaların borçlanma limitlerini 22 milyar TL’ye düşürerek, TL likiditesini kısma kararı USDTRY üzerinde sınırlı etki yaratırken, PPK toplantısı öncesi piyasanın TCMB üzerindeki baskıyı arttırarak, elini görme isteği artmakta. Bu sabah özellikle 3,8000 noktasının aşılması ile birçok opsiyonunun delta koruması ihtiyacı ile USDTRY’nin hızlıca 3,9000 noktasına yaklaşmıştır. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının üzerinde seyreden parite için 3,9000-3,92000 aralığının üzerinde 4,0000 seviyeleri gündeme gelecektir.

EURUSD: 1.0547

FED yetkililerinden gelen şahin açıklamalara karşın ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen düzeltme hareketinin devam etmesi ile paritenin 1,0520-1,0625 aralığına sıkıştığını gözlemlemekteyiz. Özellikle bu iki aralığın her hangi yönde kırılması durumunda hareket momentum kazanabilir. Bu akşam ABD Başkanı Donald Trump’un açıklamalarından, ABD politikası hakkında ipucu çıkarmaya çalışacağız.

XAUUSD: 1177

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen düzeltme hareketi ile altın fiyatlarında toparlanma görüldü. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının üzerinde işlem gören altın fiyatlarının 1180 noktasının üzerinde kaldıkça 1200 seviyesinin üzerini deneyeceğini düşünmekteyiz.