03 Kasım 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / Fed politika faizini değiştirmedi, Aralık için beklentileri güçlendirdi.

Fed beklentiler doğrultusunda politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0.25 - yüzde 0.50 bandında bıraktı Fed yetkilileri açıklamada, enflasyonun yüzde 2 olan hedeflerine doğru hareket ettiği konusunda artan güvenlerine de yer verdi. ABD merkez bankası, açıklamasında, fiyat artışlarının hızının bu yılın başından bu yana arttığını ve enflasyona ilişkin piyasa bazlı göstergelerin yukarı yönde hareket ettiğini belirtti. Komite ayrıca, geçen açıklamasındaki, enflasyonun muhtemelen "kısa vadede düşük kalacağı" şeklindeki söylemine bu açıklamasında yer vermedi. 

Bu ayki açıklamada, Fed'in faiz artırımı kararı almadan önce, ekonomide ilerlemeye ilişkin "bazı ilave işaretler" görmek için bekleyeceği vurgulandı. Bu açıklamada yer verilen "bazı" sözcüğü, yetkililerim faiz artırımına biraz daha yaklaştığı şeklinde değerlendirildi.

Komite'nin Eylül toplantısında aldığı karara muhalif kalan üç üyeden Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Kansas City Fed Başkanı Esther George, bu toplantıda da, yüzde 0.25-yüzde 0.50 aralığında bulunan politika faizinin yükseltilmesi yönünde oy kullandı. Üçüncü üye Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, faizin değiştirilmemesi kararına destek verdi.

Petrol düşüşünü 46 doların altında durdurdu 

Petrol, arz endişelerinden kaynaklanan düşüşünü varil başına 46 doların altında durdurdu.

Petrol, ABD'de artan petrol stokları ve OPEC'in üretim kısıntısına ilişkin anlaşmayı sonuçlandırabilmesine ilişkin kuşkuların artması ile birlikte son iki ayın en uzun düşüş dönemini gerçekleştirdikten sonra, kayıplarını varil başına 46 doların altında durdurdu.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, dört ün art arda düşerek 1 Ekim'den bu yana en uzun kayıp dönemini gerçekleştirmesi ve yüzde 8.8 düşmesinin ardından yüzde 0.8 yükseldi. ABD'de resmi verilere göre, petrol stokları geçen hafta 14.4 milyon varil ile haftalık verilerin açıklanmaya başlandığı 1982'den bu yana en hızlı düşüşünü yaptı. OPEC'in üretimi sınırlandırma kararından muaf Libya, Nijerya ve İran, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Ekim ayında günlük 400,000 varil ekstra petrol üretti.

USDTRY: 3.1180

Güne 3.1120 düzeyinden başlayan USDTRY 50,100 ve 200 saatlik hareketli ortalamalarının üzerindeki seyrini sürdürmeye devam ediyor. Teknik açıdan yükselişlerin 3.1080 seviyesi üzerinde kaldığımız sürece devam edebileceğini düşünürken hareketin momentum kazanabilmesi için saatlik parabolik sar değeri olan 3.12 seviyesinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz.

EURUSD: 1.1173

Güne 1,1095 düzeyinden başlayan EURUSD 100 saatlik hareketli ortalamasında dirençle karşılaştı. Teknik açıdan olası yükselişlerde 1,1130 ve 1,1150 seviyelerinin direnç bölgesi olarak yakından takip edilmesi gerektiğini düşünürken olası geri çekilmelerde 1.1080 en yakın destek noktası olarak takip edilebilir.

XAUUSD: 1301

Güne ons başına 1297 dolardan başlayan altın 50 100 ve 200 saatlik hareketli ortalamalarının üzerindeki seyrini sürdürmeye devam ediyor. Teknik açıdan yükselişlerin saatlik parabolik sar değeri olan 1296 seviyesi üzerinde kaldığımız sürece devam edebileceğini düşünürken yükselişlerin momentum kazanabilmesi için 1306 seviyesinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz.