01 Kasım 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / Japonya Merkez Bankası para politikasını değiştirmedi.

Japonya Merkez Bankası (BOJ), para politikası duruşunu değiştirmezken, enflasyon hedefine ulaşma için tahmini zamanlamayı, Başkan Haruhiko Kuroda'nın görev süresinin ötesine uzattı. Kuroda'nın başkanlığını yaptığı kurul, kısa vadeli ve uzun vadeli faizlerin kontrolü için hedefleri ve varlık alım programını değiştirmedi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin büyük bölümü, BOJ'un, kapsamlı bir gözden geçirmenin ardından Eylül ayında parasal programını yeniden belirlemesinin ardından, Ekim toplantısına bir değişikliğe gitmesini beklemiyordu. Kuroda'nın görev süresi Nisan 2018'de doluyor ve BOJ şimdi yüzde 2 olan enflasyon hedefine aynı ayda başlayan mali yıl içinde ulaşılmasını öngörüyor. BOJ, 10 yıl vadeli devlet tahvilleri için faiz hedefini yüzde 0 civarında ve politika faizi olan, ticari bankaların rezervlerinin bir kısmına uygulana faizi de eski yüzde 0.1'de tuttu. Banka ayrıca, yıllık 80 trilyon yenlik (764 milyar dolar) devlet tahvili alımına devam edeceğini ve ETF'ler gibi diğer bazı varlıkların alımına ilişkin önceki planlarını sürdüreceğini kaydetti.

Petrol, OPEC’den adım gelmemesi ile geriledi. Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler topluluğu (OPEC) ülkelerinin Cuma günkü toplantıda, üretim kısıntısı anlaşmasının uygulanmasının bir parçası olarak, ülke üretim kotalarının belirlenmesi konsunda anlaşmaya varamamasının ardından yüzde 5.5 değer kaybetti. Goldman Sachs Group Inc.'ye göre, OPEC'in 30 Kasım'daki resmi toplantısında anlaşmaya varma ihtimali, grup içindeki anlaşmazlıklardan dolayı düşük. Sydney'de Fat Prophets kaynaklar analisti David Lennox, "Anlaşmaya varılmasına yönelik yatırımcı şüphesi artıyor," dedi ve "Resmi toplantıda anlaşma olmaması halinde ilk şokla birlikte fiyatlar varil başına 40 doların altına inebilir, ancak bu seviyede uzun süre kalmasını beklemiyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'de imalat göstergesi 2 yılın zirvesine çıktı Çin'de imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ekim ayında 51.2 ile 2 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Çin'de resmi PMI geçen ay, yeni sparişlerin öncülüğünde 51.2 seviyesine çıkarak Temmuz 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum, güçlü tüketimin talebi artırması ile, ekonomideki istikrarın dördüncü çeyreğe girerken de sürdüğünü işaret ediyor.

USDTRY: 3.1013

Dün akşam saatlerinde açıklanan ve beklentilerin altında gelen ABD Chicago PMI ve Güney Afrika Maliye Bakanı’na açılan yolsuzuluk soruşturmasının düşmesiyle Zar’da görülen hızlı değer artışı TRY üzerinde hafif olumlu etki yaptı. Özellikle FED’den gelecek açıklamaların tonu TRY çiftleri üzerinde etkili olacaktır. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının üzerinde işlem gören parite için 3,1015 üzerinde saatlik kapanışlar gerçekleşmeden 3,0870 noktası hedef olacaktır.

EURUSD: 1.0912

Dün açıklanan ABD Chicago PMI verisinin beklentilerin çok altında kalması ile sıkışık fiyat aralığında hareketini sürdüren EURUSD paritesi, tekrardan 1,0970-1,0980 direnç aralığını denedi. Özellikle bugün ABD İmalat ISM verisinin kötü gelmesi paritede yükselişin devamı açısından etkili olacaktır. Teknik olarak 1,0970-1,0980 aralığının aşılması halinde 1,1040 seviyeleri gündeme gelecektir.

XAUUSD: 1269

Dün ABD Chicago PMI verisinin beklentierli naltında kalması ve bugün BOJ’dan herhangi bir adım gelmemesi ile JPY’de herhnagi bir zayıflama görülmemesi ile altın fiyatları tekrardan 1280 noktasının üzerinde tutunmaya çalışıyor. Teknik olarak 100/200 dört saatlik ortlamalarının arasında işlem gören altın için 1287 noktası hedef olabilir.