28 Ekim 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / Tüm gözler ABD’den gelecek öncü büyüme rakamlarında.

Dünden Kalanlar...

o   ABD’de ikinci el konut satışları beklentilerin üzerinde yüzde 1.5 lik bir artış sergileyerek konut piyasası ile ilgili olumlu sinyaller verdi.

o   ABD’de işsizlik maaşına başvuranların sayısı 3 bin azalışla 258 bin seviyesine gerileyerek istihdam piyasasındaki olumlu görünümün devamına işaret etti.

o   ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri beklentilerin altında kalarak yüzde 0,1 azalırken çekirdek veri beklentilere paralel açıklandı.

o   TCMB Enflasyon Raporu’nun açıklandığı toplantıda Başkan Çetinkaya para politikasındaki sadeleşmenin sonuna ulaşıldığının ve kısa sürede biteceğinin sinyalini verdi. 2018 enflasyon tahmini yüzde 6’dan 6.5’e revize edildi.

Bugün Takip Edilecek Başlıklar...

13:30 Rusya MB Faiz Kararı
15:00 Almanya Tüketici Enflasyonu
15:30 ABD 3. Çeyrek Büyüme – Ön Yayın
17:00 ABD Michigan Üni Anketleri
20:00 ABD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı

XAUUSD

-  Aşağıdaki grafikte beyaz rekte Altın ETF’lerinin toplam pozisyon büyüklüğünü troy ons cinsinden, sarı renkte ise spot altın fiyatını görebilirsiniz. 1300 lerdeki teknik düşüş hareketine karşın ETF lerde ciddi bir azalma görülmüyor.

- Merkez Bankaları’nın altın rezervlerine baktığımızda ise sene başından bu yana toplamda yüzde 1.5 luk bir artış olduğunu görüyoruz (WGC raporunda artışın sebebi olarak ekonomik ve politik risklerin yanı sıra ortadoğu kaynaklı sorunlar, Çin ekonomisinin beklenti dışı hareketleri ve petrol fiyatları gösterilmişti).

- Aşağıdaki grafikte beyraz çizgi FED’in orta vadeli enflasyon göstergesi olarak yakından takip ettiği, “5y5y enflasyon başabaşı” yani 5 yıl sonra 5 yıllık enflasyonu çıkaracak faiz oranını, sarı çizgi ise petrol fiyatını göstermekte. Arz spekülasyonları ile birlikte yukarı yönlü ataklar sergileyen petrol, enflasyon beklentilerini tetiklemekte. Mevcut konjoktürde enflasyonun FED in yüzde 2 seviyesine doğru ilerliyor olması FED faiz artırım beklentilerini arttırmakta ve altın fiyatlarını baskı altına almakta. Ancak enflasyondaki artış hızına kıyasla FED’in faiz arttırım hızının yavaş olması reel faizlerde düşüşe neden olacağından Altın fiyatlarını ilerleyen dönemde yukarı yönlü tetkileyecek bir risk faktörü olarak yakından takip edilmelidir. 

Fiyatlamanın büyük ölçüde belirsizlikle beslendiğini söyleyebileceğimiz altın için Fon Yöneticilerinin 2001 den bu yana en yüksek nakit pozisyonda bekliyor olmaları dikkat çeken bir diğer nokta olarak karşımıza çıkmakta.

BoA ML tarafından yapılan ankete göre fon yöneticilerinin nakit pozisyonları son 15 yılın en yüksek düzeyine ulaşmış boyutta. Buda bize profesyonellerin ileriye dönük endişelerinin arttığına işaret ediyor. (Önümüzdeki süreçte ABD Başkanlık Seçimleri- İtalya Referandum- Fransa Başkanlık Seçimleri- Almanya Genel Seçimleri gibi birçok siyasi belirsizlik faktörü bulunmakta. Bunun yanısıra Merkez Bankaları’nın uyguladıkları Para Politikalarının ne derece etkili olduğu ayrı bir tartışma konusu haline geldi. Ayrıca Çin tarafındaki belirsizlik halen masadaki yerini koruyor.)

Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının üzerinde işlem gören altın için 1260 seviyesi üzerinde kaldığımız sürece yükselişlerin devam edebileceğini düşünüyoruz. Özellikle 1274-1277 aralığının yukarı yönde geçilmesi 100 ve 200 günlük üssel ortalamaların bulunduğu 1294 seviyesini gündeme getirebilir.

EURUSD

Bugün ABD’den gelecek büyüme rakamları öncesinde volatilitenin dün görülen en düşük seviye olan 1.0880 ile 200 günlük üssel ortalama olan 1.0930 bölgesinde oluşabileceğini düşünüyoruz.Önümüzdeki süreçte özellikle ABD tarafında ön plana çıkan takvim riski (2 Kasım FOMC, 4 Kasım Tarım Dışı İstihdam, 8 Kasım ABD Başkanlık seçimleri) volatilitede artışa sebebiyet verebilir.