26 Ekim 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / 

Dünden kalanlar...

o   Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi dün katıldığı bir konferansta ECB’nin 2% lik enflasyon hedefine ulaşmak için gerekli parasal duruşu korumaya kararlı olduğunu, düşük faiz oranlarından kaynaklanabilecek sorunların farkında olduklarını belirtti.

o   Küresel endekslerde şirketler tarafından açıklanan bilançolar fiyatlamalarda etkili oluyor. İtalya'nın en büyük üçüncü bankası Monte dei Paschi di Siena, yılın 3. çeyreğinde zarar açıklaması ve 2.600 kişinin işten çıkarılacağını duyurması Avrupa endekslerinde Apple’ın finansallarının beklentilerin altında kalması ABD endekslerinde düşüşe sebebiyet verdi.

o   Petrol fiyatları düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Gerek ABD’de stokların artış göstermesi gerekse Rusya’nın petrol üretimini azaltmak yerine dondurmayı tercih ettiklerini açıklaması fiyatlardaki gerilemenin temel sebepleri oldu.

o   Mark Carney dünkü konuşmasında Başbakan May’in aksine para politikasının olumlu etkilerinden (Para politikasında gevşemeye gidildiği 2009 yılından bu yana ekonomiye 2,6 milyon işgücü sağlanması, kişi başına düşen gelirdeki yüzde 9 artış...vs) bahsetti. 

o   San Fransisco FED Başkanı Williams basın toplantısı’da gerçekleştirilecek olan Aralık ayındaki toplantı’da faiz artırımına gidilmesinin kararın sebebinin, mantığının ve planlarının açıklanması adına daha uygun olduğunu belirtti.

o   ABD'de Tüketici Güveni 8 Kasım’daki Başkanlık seçimleri öncesinde iyimser havanın bir nebze yumuşamasının etkisi ile Ekim ayında 98,6 seviyesine geriledi.

Son dönemde dolar endeksinde yaşanan artışın (99 seviyesinin üzeri görüldü) en önemli iki faktörü bulunmakta ;

  • -          Clinton’ın tüm TV münazaralarında Trump’tan çok daha iyi bir performans sergilemesi ve anketlerde önde olması.

  • Gerek başkanlardan gelen şahin ifadeler gerekse ABD’deki veri akışının bu durumu desteklemesi ile birlikte vadeli tarafta artan faiz artırım fiyatlamaları. 

Bugün Takip Edilecek Başlıklar


ABD Konut Satışları, Hizmet PMI ve Petrol Stokları ekonomik takvimde ön plana çıkan veriler.

USDTRY: Gerek dolar endeksininin gerekse ABD faizlerinin son dönemdeki zirvelerinden gerilmeye başlıyor olması gelişmekte olan ülke kurlarında yükselişlerin sınırlı kalmasına sebebiyet verebilir. Teknik açıdan 50 100 ve 200 saatlik üssel ortalamalarının altında işlem gören USDTRY için 3,0762 seviyesi gün içerisinde yakından takip edilmelidir. Bu seviyenin altında kaldığımız sürece geri çekilmelerin devam edebileceğini düşünürken 3,05 seviyesi en kritik destek noktası olarak izlenmeli.

EURUSD: Geride bıraktığımız haftada ECB’nin Parasal genişlemenin 6 ay daha uzatılması kararı için Aralık toplantısına işaret etmesi ile birlikte gerilemeye başlayan EURUSD 1.0850 seviyesinden tepki vermeye çalışıyor.(Dün Draghi’nin negatif faizin yaratabileceği olumsuz etkilerin farkında olduklarını açıklaması ve ABD deki olumlu veri akışının duraksıyor olması hareketin sebepleri olarak sıralanabilir.) Olası yukselişlerde 1.0960 en yakın direnç konumunda yakından takip edilecekken bu seviyenin üzerinde yükselişler momentum kazanabilir.

XAUUSD: Teknik açıdan 200 günlük üssel ortalaması olan 1269 seviyesinin üzerine atmayı başaran Altın için yükselişlerin bu seviye üzerinde kaldığımız sürece devam etmesini bekleyebiliriz. 50 ve 100 saatlik üssel ortalamaların bulunduğu 1294 seviyesinin aşılması yükselişlere momentum kazandırabilir.