25 Ekim 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / Fed/Evans: Faiz artırımları için enflasyon baz alınmalı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Chicago Şubesi Başkanı Charles Evans, bankanın faiz artırımları için enflasyondaki ilerlemeyi baz alması gerektiğini söyledi. Evans, Chicago'da yaptığı konuşmada, Fed'in enflasyon hedefine ulaşmak için faiz oranlarını düşük tutmak zorunda kalabileceğine işaret etti. "Fed sürdürülebilir fiyat istikrarına geç olmadan ulaşmak için kararlılık göstermeli" diyen Evans, bunun "mevcut işsizlik hedefinin altına inilmesini ve enflasyon hedefinin üstüne çıkılmasını gerektirebileceğini" belirtti. Evans, faiz artışlarının, enflasyondaki ilerlemeye göre ayarlanması gerektiğini savunarak, kısa vadeli ekonomik görünümün nispeten iyi olduğunu dile getirdi.

Offshore yuan rekor düşük seviyeye yaklaştı Offshore yuan, Çinli politika yapıcıların ihracattaki düşüş ve dolardaki yükseliş nedeniyle kurda daha esnek davranmaya istekli olduklarının sinyalini vermesiyle, rekor düşük seviyelere yakın işlem gördü. Yuan, 2010 yılından bu yana en düşük gün içi seviye olan 6.7885'e gerilemesinin ardından. Şanghay'da işlem gören yuan ise yatay seyrederek altı yılın düşüğü olan 6.7767 seviyesinden alıcı buldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yıl sonu tahmini 6.75 seviyesinde idi.

Fed'in Aralık'ta faiz artırma olasılığı % 72‘ye yükseldi Fed fonları faizi (Fed'in gösterge faizi) vadeli kontratları, Fed'in Aralık ayındaki toplantıda faiz artırımına gitme olasığını, Salı günü itibariyle yüzde 72 olarak gösteriyor. Bu olasılık Cuma günüğ yüzde 68 seviyesindeydi. Fed'in faiz artırımına gitme olasılığındaki yükseliş, güçlü çıkan ABD ekonomik verilerinden ve Fed yetkililerinden gelen yorumlardan kaynaklanıyor. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy kullanma hakkına sahip üyelerden St. Louis Fed Başkanı JAmes Bullard, Aralık ayının sıkılaştırma için "en muhtemel" toplantı olduğunu söylerken, oy hakkı olmayan Chicago Fed Başkanı Charles Evans, 2017 yılının sonuna dek üç faiz artırımı bekledğini söyledi. ABD'de dün açıklanan Ekim ayı imalat PMI verisi beklenenden daha iyi çıktı.

Petrol, Irak sorununun sonucunu bekliyor Petrol, Irak'ın planlanan üretim kısıntılarından muaf tutulması gerektiğini kaydetmesinin ardından, OPEC Genel Sekreteri'nin bu sorunu gidermek için görüşmelerde bulunmak üzere Salı günü Bağdat'ı ziyaret etmeye hazırlanması ile birlikte varil başına 50 dolar civarında seyretti. OPEC tarafından oluşturacak bir komite bu ayın ilerleyen dönemlerinde toplanarak, bireysel üyelerin üreteceği petrol miktarlarına ilişkin anlaşmazlıkları gidermeye çalışacak.

USDTRY: 3.0830

Dün akşam saatlerinde açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen ABD PMI verisine kadar 3,0800 üzerine atak yapmakta zorlanan USDTRY paritesi, günü bu noktanın üzerinde kapattı. Jeopolitik riskler ve ABD verilerinin faiz arttırım sıklığı üzerinde yarattığı spekülasyon havası 10 yıllık tahvil faizlerini ve dolayısıyla gelişmekte olan para birimlerini etkilemeye devam ediyor. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının arasında işlem gören USDTRY paritesi için 3,0840 üzerinde yükseliş momentum kazanabilir.

EURUSD: 1.0881

Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin Perşembe günkü toplantısında parasal genişlemenin ani bir şekilde sona ermeyeceğinin sinyalini vermesi ardından ve Aralık ayında parasal genişlemenin uzatılmasını açıklanacağı beklentileri ile EURUSD paritesi değer kaybetmeye devam ediyor. Özellikle FED faiz arttırım beklentilerini destekleyen ABD verileri ile pariteyi iki yönlü baskılıyor. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının altında işlem gören parite için 1,0770-1,0830 aralığı kuvvetli destek olarak çalışacağını düşünmekteyiz.

XAUUSD: 1267

Dün ABD PMI verisine kadar 1270 noktasının üzerinde tutunmaya çalışan altın fiyatı, veriden sonra tekrardan 1260 seviyelerine kadar geriledi. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının üzerinde işlem gören altın için 1261 seviyesi tam olarak kırılmadan tepki yükselişi devam edecektir. Özellikle 1274-1277 aralığının yukarı yönde geçilmesi halinde 1286-1289 aralığını gündeme getirecektir.