21 Ekim 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / AMB/Draghi’nin konuşması güvercin algılandı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, faiz kararının ardından düzenlediği basın toplantısında "varlık alım programını gerekli görülürse 2017 Mart sonrasında da sürdürme eğilimindeyiz" dedi. Draghi bu toplantıda varlık alımının uzatılması ya da azaltılmasının gündeme gelmediğini söyledi. Ekonomide ılımlı toparlanma olduğunu belirten Draghi, görünümün aşağı yönlü risklere bağlı olmayı sürdürdüğünü, enflasyonun gelecek aylarda yükseleceğini, 2017 - 2018'de de hız kazanmasını beklediklerini söyledi.

Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin Perşembe günkü toplantısında parasal genişlemenin ani bir şekilde sona ermeyeceğinin sinyalini vermesi ardından Mart ayından bu yana görülen en düşük seviyesine geriledi. Singapur'da ThinkMarkets kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, “Bu AMB'den kaynaklanan iki taraflı bir sorun. Draghi varlık alımlarının azaltılması hakkında konuşmadı ve Aralık ayında genişlemeyi işaret etti. Euro, 1.0896'ya kadar gerileyerek 10 Mart'tan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, Tokyo saatiyle 13:37'de dolar karşısında yüzde 0.2 artıda 1.0904 seviyesinden işlem gördü. Euro bu hafta yüzde 0.6 değer kaybetti.

TCMB Ekim toplantısında faizleri aynı bıraktı Kurul, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını % 7,5 düzeyinde, koridorun üst bandını %8.25'te, alt bandını %7.25'te bıraktı. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasasında saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı % 0 ve borç verme faiz oranı % 9,75'te bırakıldı. Karar sonrası dolar/TL ilk tepki olarak 3.0710'dan 3.0550'lere kadar geriledi. 

Merkez Bankası, döviz kuru ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmelerin enflasyon görünümündeki iyileşmeyi sınırladığını ve para politikasındaki temkinli duruşun korunmasını gerektirdiğini bildirdi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı; "Bu değerlendirmeler çerçevesinde Kurul, faiz oranlarının sabit tutulmasına karar vermiştir. Kurul, para politikasında sadeleşme sürecindeki birsonraki adımın yönü ve zamanlamasının verilere göre şekilleneceğini belirtmiştir..Parasal koşullardaki sıkılığın azalması ve makro ihtiyati alandaki düzenlemeler genel finansal koşulları desteklemektedir. Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla son çeyrekten itibaren iç talepte toparlanma eğiliminin başlaması beklenmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir."

USDTRY: 3.0717

TCMB’nın dövizdeki gelişmelerin temkinli duruşu gerektirmekte açıklaması ile faiz indirimine gitmemesi USDTRY paritesinin hızlıca 3,0500 noktasına gerilemesine yol açtı. Öğleden sonra ECB Başkanı Draghi’nin de güvercin açıklamaları ile TRY’nin sepet bazında da değer kazanmasını sağladı. Akşam saatlerinde ABD mevcut konut satışlarının beklentilerin çok üzerinde açıklanması ile 3,0550 altında dört saatlik kapanış yapamadı. Teknik olarak 3,0500 noktasının altında 3,0340 seviyeleri gündeme gelecektir.

EURUSD: 1.0890

Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin Perşembe günkü toplantısında parasal genişlemenin ani bir şekilde sona ermeyeceğinin sinyalini vermesi ardından EURUSD paritesi 1,0950 noktasına kadar gerilerken, akşam saatlerinde ABD mevcut konut satış verisinin ardından 1,0900 seviyelerine kadar gerilemesi hızlandı. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının altında kalan EURUSD paritesi için 1,0900 noktasının kırılması halinde 1,0820 seviyeleri gündeme gelebilir.

XAUUSD: 1262

ABD mevcut konut satış verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile altın fiyatlarında görülen yukarı yönlü tepkinin sona erdiğini gözlemledik. Özellikle 1274 kanal direncinin geçilememesi altının tekrardan 1265 noktasının altına taşıdı. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının arasında işlem gören altın için 1258 noktasının altında tekrardan 1250 seviyeleri gündeme gelebilir.