20 Ekim 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / Fed/Kaplan: Fed kademeli ve dikkatli hareket etmeli.

ABD Merkez Bankası (Fed) Dallas Şubesi Başkanı Robert Kaplan, ülke ekonomisinin "aşırı ısındığına" yönelik herhangi bir işaret görmediğini belirterek, "Fed çok kademeli ve dikkatli hareket etmeli" dedi. Ayrıca politika faizinin uzun süre yatay bir grafik izleyeceğini dile getirdi. Kaplan, ayrıca geçen sene başkanlık görevine seçildiği Dallas Fed'in 2016'nın ikinci yarısına ilişkin büyüme beklentisinin yüzde 2 olduğunu bildirdi.

Fed/Dudley: Fed bu yıl faiz artırımına gidebilir ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şube Başkanı William Dudley, "Ekonomi şu anki gidişatına devam ederse bu yıl bitmeden faiz artırımı olacağını tahmin ediyorum." diyen Dudley, Fed'in geçen yılın aralık ayında faiz artırım kararı almasıyla ilgili olarak, bankanın para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin faizleri yükseltme konusunda emin olmadığını ifade etti. Hedeflerine yönelik iyi gelişim gösterdikleri bu yılda, kontrolde olduklarını ispat ettiklerini aktaran Dudley, "Hedeflerimize ilerledikçe parasal destek politikamızı kademeli olarak azaltabiliriz." diye konuştu. Dudley, Fed'in bu sene faiz artırma kararı almasının, geçen seneye kıyasla "daha öngörülebilir" olduğunu dile getirdi.

Clinton ve Trump münazarasında anketlere göre galip değişmedi ABD'de başkan adayları Clinton ve Trump başkanlık münazaralarının sonuncusunda karşı karşıya geldi, CNN/ORC'a göre münazarayı Clinton kazandı. CNN/ORC'nin seçmenler arasında yürüttüğü yoklamaya göre, son münazarayı Clinton yüzde 52'ye yüzde 39 kazandı.

El-Erian: Fed'in Aralık'ta faiz artırımı mümkün Ünlü fon yöneticisi Muhammed El-Erian, Fed'in Aralık ayındaki toplantısında faiz artırımının mümkün ancak kesin olmadığını söyledi. Allianz SE baş ekonomisti ve Bloomberg View köşe yazarı El-Erian, Singapur'da gerçekleştirilen bir mülakatta, Fed faiz artırımına ilişkin piyasa fiyatlamasının makul olduğunu söyledi. El-Erian, “Geçmişte birden fazla kez gördük ki yurtiçindeki durum küresel belirsizliğin gölgesinde kalabilir” dedi.

Petrol kuvvetli kalmaya devam etti Petrol, ABD stoklarındaki düşüşün arz endişeleri azaltması sonucu 15 ayın zirvesinde tutundu. Enerji Enformasyon idaresi verilerine göre, ABD petrol stokları geçen hafta 5.25 milyon varil düşerek Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

USDTRY: 3.0650

ABD 10 yıllık faizlerinin 1,80 noktasına yaklaşması ve jeopolitik risklerde görülen artışlar diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre TRY’nin daha kötü performans göstermesini ve paritenin 3,1100 seviyelerine ulaşmasına neden oldu. Bugün TCMB’nın alacağı faiz kararı ve TCMB Başkanı’nın yapacağı açıklamalar kurun yönü açısından oldukça önemli olacaktır. Öğleden sonra ECB Başkanı Draghi’nin varlık alım miktarının azaltılmasının ECB içinde tartışıldğını açıklaması gelişmekte olan ülke para birimlerine olumsuz yansıyabilir. Teknik olarak 100/200 saatlik ortlamalarının altında işlem gören parite için 3,0840 noktasının altında 3,0550 seviyesi gündeme gelecektir.

EURUSD: 1.0967

ABD repo faizlerinde görülen yükseliş ve ABD-Almanya 10 yıllık tahvil faiz farkının rekor seviyelere yükselmesi ile EURUSD paritesi üzerinde görülen baskı, bugün ECB Başkanı Draghi’nin varlık alım miktarının azaltılabilceği konusunda yapabileceği bir açıklama ile son bulabilir. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının altında işlem gören parite için 1,0950 noktasnın altında 1,0900 seviyeleri gündeme gelebilir.

XAUUSD: 1271

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1,80 noktası üzerinde kalıcılık sağlayamaması ile altın fiyatlarının 1265 noktasını kırarak 1274 seviyelerine kadar yükseliş yaşadı. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının üzerinde işlem gören altın için 1265 seviyesinin üzerinde 1277 ve 1286 seviyeleri sırasıyla gündeme gelebilir.