19 Ekim 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / İngiltere'de tüketici fiyat endeksi 2 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Dünden kalanlar ...

o   İngiltere'de eylül ayında tüketici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 1 seviyesine çıkarak yaklaşık 2 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Brexit süreci ile zayıflayan sterlin’in üretici maliyetleri üzerindeki etkisini rakamlar üzerinde görmeye başladık. Ayrıca enflasyondaki artış Bankanın olası bir faiz indirim adımı atmasını engelleyici nitelikte görünüyor.

o   İngiltere’de Hükümet Avukatı James Eadie Brexit kararı’nın parlemantonun onayına tabi olduğunu  belirtmesi ile sert brexit endişelerinin bir nebze olsun azalması paund tarafında sınırlı yükselişlere sebebiyet verdi.

o   ABD’de tüketici fiyat endeksi Eylül ayında son iki yılın en yüksek seviyesine yükselirken çekirdek enflasyonun beklentilerin altında kalması faiz artırımlarının yavaş bir hızda yapılabileceği beklentilerini güçlendirerek Dolar’ın değer kazanımının önüne geçti.

o   Rusya Enerji Bakanı Novak petrol üretiminin 32.5-33 milyon varil seviyesinde esnetilebilir şekilde 6 ay bile sınırlandırılmasının fiyatların yukarı yönlü dengelenmesi için etkili olacağını belirtti. (OPEC ve OPEC dışı ülkeler 30 Kasım’da Viyana’da biraraya gelecekler.)

o   Çin ekonomisi Eylül ayında beklentilere paralel yüzde 6,7 büyürken, sanayi üretimi yüzde 6,1 artışla beklentilerin altında kaldı.

Bugün takip edilecek başlıklar...

o   İngiltere’de İşsizlik Piyasası, ABD’de ise Konut Piyasası Rakamları , petrol stokları  ve Bej Kitap takip edilecek. 
o   Konuşma Takvimine Baktığımızda ise FOMC Harker ve Kaplan’ın konuşmaları ön plana çıkıyor.
o   Yarın sabaha karşı Trump ve Yellen’ın yapacağı son münazara ise yakından takip edilecek.

EURUSD

Bugün günü Trump-Clinton arasında gerçekleştirilecek son münazara Perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Kararı parite üzerindeki fiyatlamalara hafta içerisinde etki edecek iki major olay olarak yakından takip edilecek. 1.0930-1.1470 bölgesi arasında hareketliliğin devam edeceğini düşündüğümüz parite için 1.0960/30 bölgesi en yakın destek noktaları olarak takip edilecekken yükselişlerin momentum kazanabilmesi için 1.1070/1.11 seviyelerinin aşılması gerektiğini düşünmekteyiz.

Opsiyon tarafına baktığımızda ise aşağıdaki grafiktende görüleceği üzere paritenin 1.10 bölgesindeki yatay seyrine karşın Risk Reversal larda yaşanan sert yükseliş yukarı yönlü risklerin daha yüksek ihtimalle fiyatlandığını gösteriyor.

XAUUSD

Altın fiyatlarında 1300 teknik seviyesinin kırılmasının ardından yaşanan sert düşüş hareketi, ABD 10y getirilerinin 1.80 seviyelerine ulaşması ile birlikte ons başına 1240 usd seviyesine kadar devam etmişti. Teknik açıdan yükselişlerin sınırlı kalması ve 1245-1265 bandı arasındaki yatay hareketlilik dikkat çekerken 200 saatlik üssel ortalama olan 1265 seviyesinin aşılması yükselişlere momentum kazandırabilir.

USDTRY

Gerek son dönemde ABD tarafında güç kazanan faiz artırım beklentilerinin etkisi ile birlikte gerek ABD faizlerinde gerekse dolar endeksinde görülen sert yükselişler sebebi ile gelişmekte olan ülke para birimlerinin kötü performansı gerekse daha öncede belirttiğimiz yurt içi spesifik risk unsurları parite üzerindeki geri çekilmelerin sınırlı kalmasına sebebiyet veriyor. Teknik açıdan 200 saatlik üssel ortalama olan 3.0750 seviyesi üzerinde kaldığımız sürece yükselişlerin devam edebileceğini düşünmekteyiz. Yarınki TCMB faiz kararı paritenin seyri konusunda etkili olacaktır.