18 Ekim 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks /  İngiltere ve ABD tarafından gelecek enflasyon verileri piyasalara yön verecek.

Dünden kalanlar...

o   BOJ/Haruhiko Kuroda “Japon ekonomisinin ılımlı bir şekilde büyümesi bekleniyor. Ekonomideki ve fiyatlardaki gelişmeleri dikkate alarak fiyat istikrarı hedefine doğru ivmenin devam etmesi için gerekli politika ayarlamalarını yapmaya devam edeceğiz” derken söyleminde daha önce kullandığı çekinmeden ifadesine yer vermemesi başkanın yeni adımlar konusunda aciliyet hissetmediğine işaret etti.

**Japonya Merkez Bankası Boj geçtiğimiz ay “getiri eğrisi kontrollü bir parasal genişleme” adımı atmıştı. Uygulama’nın amacı uzun vadeli faiz oranlarını(10y) “0” seviyesine yakın tutarak getiri egisini dikleştirmek ve negatif faizden olumsuz etkilenen finansal sistemi bir nebze olsun rahatlatabilmekti. Aşağıdaki grafikte 10y son durumunu görebilirsiniz. Daha öncede bahsettiğimiz üzere BOJ Eylül ayında bahsettiği uygulama yönünde bir adım atarsa, yani faizlerin uzun tarafını 0 seviyesine yaklaştırmaya çalışırsa piyasaya bono satması gerekiyor (parasal sıkılaşma). Uzun süredir enflasyon yaratabilmek için aşırı genişlemeci bir politika izleyen BoJ un bu uygulamadan beklediği etkiyi alamaması ilerleyen dönemde para politikası’nın sorgulanır hale gelmesine sebebiyet verebilir. **  

o   Fischer dün NewYork’ta gerçekleştirdiği konuşmasında şahin bir tutum sergiledi. Faiz oranlarının uzun süre düşük kalmasının uzun vadede büyüme beklentilerini azalttığını savunarak, "Düşük faiz oranları, ekonomiyi olumsuz şoklara karşı savunmasız bırakarak, resesyona neden olabilir" dedi.

o   ABD'de sanayi üretimi Eylül ayında beklentilerin altında kalarak yüzde 0.1 arttı. Her ne kadar açıklanan veri beklenti altında kalsada Ağustos ayında son 5 ayın en büyük düşüşünü kaydetmesinin ardından toparlanma sinyalleri verdi.

Bugün takip edilecek başlıklar

İngiltere’de üretici enflasyonu, ABD tarafında tüketici enflasyonu takip edilecek.

EURUSD

Çarşamba günü Trump-Yellen arasında gerçekleştirilecek son münazara Perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Kararı parite üzerindeki fiyatlamalara hafta içerisinde etki edecek iki major olay olarak yakından takip edilecek. Uzun süredir 1.0930-1.1470 bölgesi arasında hareketliliğin devam edeceğini düşündüğümüz parite için kısa vadeli teknik görünüme baktığımızda 200 saatlik üssel ortalama olan 1.1070 seviyesinin aşılması yükselişlere momentum kazandırabilir.

USDTRY

Gerek son dönemde ABD tarafında güç kazanan faiz artırım beklentilerinin etkisi ile birlikte gerek ABD faizlerinde gerekse dolar endeksinde görülen sert yükselişler sebebi ile gelişmekte olan ülke para birimlerinin kötü performansı gerekse daha öncede belirttiğimiz yurt içi spesifik risk unsurları parite üzerindeki geri çekilmelerin sınırlı kalmasına sebebiyet veriyor. Teknik açıdan 200 saatlik üssel ortalama olan 3.0750 seviyesi üzerinde kaldığımız sürece yükselişlerin devam edebileceğini düşünürken dolar endeksinde yaşanabilecek bir düzletme USDTRY’de bu seviyeyi test etmemizi sağlayabilir.

XAUUSD

Altın fiyatlarında 1300 teknik seviyesinin kırılmasının ardından yaşanan sert düşüş hareketi, ABD 10y getirilerinin 1.80 seviyelerine ulaşması ile birlikte ons başına 1240 usd seviyesine kadar devam etmişti. Teknik açıdan yükselişlerin sınırlı kalması ve 1245-1265 bandı arasındaki yatay hareketlilik dikkat çekerken 200 saatlik üssel ortalama olan 1265 seviyesinin aşılması yükselişlere momentum kazandırabilir.