17 Ekim 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / Fed/Rosengren: ABD ekonomisi tam istihdama yakın.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, ABD ekonomisinin ısınmış bir işgücü piyasasına doğru ilerlediğini söyledi. Rosengren, ABD ekonomisinin işsizlikte sürdürülebilir en düşük seviyeyi geçmeye yetecek denli ısınmış olduğunu ve 2017 yılında yüzde 2 hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini söyledi. Rosengren, ekonominin tahmini tam istihdam seviyesi olan yüzde 4.7'nin altına inme yolunda olduğunu belirtti. Rosengren, "Gelecekteki potansiyel dengesizlikler Fed'i arzu ettiğimden daha hızlı faiz artırımına göütürebilir" dedi. Rosengren ekonominin 4. çeyrekte yıllıklandırılmış rakamla yüzde 2.5 büyümesini beklediğini sözlerine ekledi. Rosengren, Eylül ayında Fed'in faizi değiştirmeme kararına faiz artırma yönünde uhalefet eden üç üyeden birisi.

Fitch Rusya'nın not görünümünü yükseltti Fitch Ratings'ten yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "BBB-"de korunduğu bildirilirken, görünümünün "negatif"ten "durağan"a yükseltildiği belirtildi. Açıklamada, Rusya'nın düşük petrol fiyatlarına karşı elverişli ve güvenilir politikalarla yanıt verdiğine dikkat çekilirken, ülkenin döviz rezervlerinin bu yılın ilk 9 ayında yüzde 8 artış kaydettiği vurgulandı.

RBC, FED’den 2016 yılında faiz arttırımı beklemiyor RBC Capital Markets Asya stratejisi birim yöneticisi Sue Trinh, “Veriler destekleyici olsa bile Fed'in finansal istikrar endişelerinin etkisiyle bu yıl faiz artırımına gitmesi zor” dedi. Trinh, Küresel finans piyasalarında volatiliteyi tetikleyebilecek ABD seçimleri, İtalyan referandumu, Fransa'daki seçimler, bankacılığa ilişkin endişeler ve Brexit sonrası belirsizliğe dikkat çekti. Trinh, söz konusu endişelerin görece yapıcı ekonomik göstergeleri gölgede bırakmasıyla birlikte Fed'in muhtemelen 2017 yılının ortalarına kadar faiz artırımına gitmeyeceğinin altını çizdi.

MB bilançoları 21.4 trilyon dolara ulaştı Dünyanın en büyük merkez bankalarının bilançoları bu yıl, 2011 yılından bu yana en hızlı artışını kaydetti. Merkez bankalarının ekonomik toparlanmayı desteklemek için hisse senedi ve tahvil fiyatlarını destekleyecek varlık alımlarını hızlandırması, bilançolarının genişlemesinde etkili oldu. Dünyanın en büyük 10 bankasının varlıklarının toplamı, Bloomberg verilerine göre geçtiğimiz yılın sonundan beri yüzde 10 yükselerek 21.4 trilyona ulaştı. MB toplam varlıkları 2015 ve 2014 yıllarında yüzde 3 ve altında genişlemişti.

USDTRY: 3.0946

Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen kuvvetli veriler ile kısa vadeli USD libor faizlerinde görülen yükseliş ile Dolar endeksinin kuvvetlenmesine yol açtı. ABD 10 yıllık faizleri 1,80 noktasına yaklaşırken, gelişmekte olan ülke para birimleri bu durumdan olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının üstünde işlem gören parite açısından 3,0715 desteğinin geçilmesi halinde düşüşün ivme kazanabileceğini düşünmekteyiz. Perşembe günü gerçekleşecek TCMB faiz toplantısı kur açsından oldukça önemli olacaktır. 

EURUSD: 1.0987 

ABD repo faizlerinde görülen yükseliş ve ABD-Almanya 10 yıllık tahvil faiz farkının rekor seviyelere yükselmesi ile EURUSD paritesi 1,0960 noktasına kadar geriledi. Özellikle bugün akşam saatlerinde FOMC Üyesi Fischer ve ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları pariteye yön verebilir. Draghi’nin varlık alım programında herhangi bir indirimin ECB kurullarında tartışıldığını açıklaması paritenin toparlanmasına yardımcı olacaktır. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının altında işlem gören parite için 1,0950 noktasının altında 1,0900 seviyeleri gündeme gelecektir.

XAUUSD: 1255 

Cuma günü açıklanan ABD Perakende satışlar ve ÜFE rakamlarının beklentileri karşılaması ile Altının uzun süreden sonra 1246 seviyelerine kadar geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1,8000 noktasının üzerinde kalıcılık sağlaması halinde altının 1259 noktasının üzerinde kalıcı yükselmesi oldukça zorlaşacaktır. Bu noktanın geçilmesi halinde tepki yükselişi ivme kazanabilir.