12 Ekim 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / Sterlin, Başbakan May’in açıklamaları ile toparlandı.

Sterlin, Başbakan May’in açıklamaları ile toparlandı Sterlin, İngiltere Başbakanı Theresa May'ın Brexit planının parlamentoda oylanması gerektiğini kabul etmesi ardından, dolar karşısında üç ayın en güçlü yükselişini gerçekleştirdi. Başbakan May'dan gelen söz konusu hamle, yatırımcıların May'ın tartışmalara ilişkin “fazla istekli” olduğu yönündeki endişelerini azalttı. Sterlin, 31 önemli paranın tamamı karşısıdna değer kazandı. Dolar göstergesi, Salı günü görülen iki ayın zirvesinden çekildi. Sydney'de Westpac Banking Corp. kıdemli stratejisti Sean Callow, “Piyasanın sterlinde ne kadar sert pozisyonlandığı dikkate alınırsa, parlamentonun en azından 'sert' bir Brexit'in olumsuz taraflarını tartışıyor olması bu pozisyonlarda kar realizasyonunu destekledi” dedi. 

PBOC yuan fiksingini 6. günde de azalttı Çin Merkez Bankası (PBOC), referans yuan kurunu altıncı günde de zayıflatarak Ocak ayından bu yana görülen en uzun aşağı yönlü yuan fiksingini gerçekleştirdi. PBOC günlük referans yuan kurunu yüzde 0.24 azaltarak dolar karşısında Eylül 2010'dan bu yana en zayıf düşük olan 6.7258 oldu. PBOC, altı gün içerisinde yuan fiksingini toplam yüzde 0.9 azaltmış oldu.

Rusya/Novak: Petrol piyasasındaki kriz artık çok farklı Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, petrol piyasasındaki krizin, geçmişte yaşananlardan çok farklı olduğunu belirterek, "Bugün yalnız üreticiler değil tüketicilerin de bu konuları düşünmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Devlet Başkanımız Putin'in söylediği gibi şu an halen üretimi dondurmak, piyasaya denge getirebilmek için en akıllı çözümdür." dedi. Şu anda daha öncekinden çok daha farklı bir durumdayız. Diğer krizlerden çok daha farklı bir kriz yaşanıyor. Bu kriz diğerlerinden farklı olarak çok daha uzun sürüyor. Son 10 yılda çok ucuza kredi alıyorduk. Sektöre büyük yatırımlar yapıldı. Yalnız geleneksel ülkeler değil, diğer ülkeler de bu konuda çalışmaya başladı. OPEC piyasayı düzenlemeden önce üretim giderek artıyordu ama artık kaya gazı var, ayrıca petrolün derin sulardan da çıkarılabileceğini gördük. Üreticiler de oldukça istikrarlı. Dolayısıyla daha fazla petrol üretiliyor. Fiyatların düşük seyretmesi nedeniyle yatırımcılar kaçabilir." Son 2 yılda petrol piyasasında yatırımların 450 milyar dolar azaldığını kaydeden Novak, 35 büyük şirketin bu azalmaya neden olduğunu ifade etti.

USDTRY: 3.0770

Dün Güney Afrika Maliye Bakanı ile ilgili ortaya çıkan spekülasyonlar Rand’ın Dolar karşısında %3 değer kaybına neden olması ile diğer gelişmekte olan para birimlerine göre zaten olumsuz ayrışan TRY üzerinde yine baskı oluşturdu ve USDTRY paritesi 3,0890 noktasına kadar yükseliş yaşadı. Özellikle artan jeopolitik risklerin yanında, petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş de TRY üzerinde olumsuz etkisi devam etmektedir. Bugün açıklanacak Türkiye cari açık rakamı ve FOMC son toplantı tutanakları yakından takip edilecektir. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamaların üzerinde seyreden parite için 3,0630 noktasını destek olarak takip etmekteyiz.

EURUSD: 1.1051

Geçtiğimiz hafta Cuma günü açıklanan ABD Tarım dışı istihdam verisinin ana kalem olarak beklentilerin hafif altında açıklanması ile 1,1100-1,1250 arasına sıkışan EURUSD paritesi bir kez daha 1,1200 seviyelerinin üzerinde tutunmayı denedi, ancak üzerinde kalmayı başaramadı. Dün iyi gelen Almanya Zew ekonomik beklenti verilerine karşın 1,1100 desteğinin kırıldığını gözlemledik. Bugün FOMC son toplantı tutanaklarının tonu paritenin yönü açısından oldukça önemli olacaktır. Teknik olarak 1,1105 noktasının altında kalındıkça hedef 1,0950 seviyeleri olabilir.

XAUUSD: 1255

Cuma günü açıklanan ABD Tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin aşağısında kalmasına karşın, FED’in adım atması için yeterli olması ile altın, 1240 noktasına kadar gerileme kaydetti. Trend desteğinden gelen alımlar ile tekrardan yükselişe geçen altının 1266 noktasını geçmekte zorlanmaktadır. Bugün FOMC son toplantı tutunakları altın fiyatları için bağlayıcı olacağını düşünmekteyiz. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının altında seyreden altın için 1258 kısa vadeli desteğini üzerinde tekrardan 1266 kuvvetli direnci gündeme gelecektir.