11 Ekim 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / Petrol tarafında tüm gözler Dünya Enerji Konferansı’nda.

Gündemdeki başlıklar...

o   Türkiye’de Sanayi Üretimi Ağustos’ta aylık bazda yüze 9,4 artış gösterirken yıllık bazda yüzde 2,2 arttı. Beklentilerin üzerinde artış gösteren verideki en önemli toparlanma tüketim ve sermaye malları kalemlerinde görüldü. Yurt içerisinde olumlu gelen veriye karşın dolar endeksindeki sert yükselişler tüm gelişmekte olan ülke para birimleri gibi TL’ninde değer kaybına sebebiyet verdi.

Gelişmekte olan ülke para birimleri’nin 1 aylık performanslarına baktığımızda gerek kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen not indirimleri gerekse devam eden siyasi ve jeopolitik risklerin etkisi ile birlikte en kötü perform eden para birimi olması dikkat çekiyor.

o   Hafta sonu piyasalara yön verek iki önemli merkez bankası başkanı’nın açıklamaları takip edildi. Genel anlamda iki başkan’da agresif ifadelerden kaçınırken sözlü yönlendirme kapsamında ifadelerde bulundular.

-          Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda parasal teşfiklerin uzun süre devam edileceğini vurgularken getiri eğrisi kontrollü gevşeme kapsamında nasıl bir adım atılacağına dair net bir söylemde bulunmadı.
-          Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi mevcut durumdan memnun olduğunu belirtirken gerekli koşullar sağlanırsa varlık alımlarının azaltılması düşünülebilir derken yüzde 2 lik enflasyon hedefine 2018 sonu 2019 başı ulaşılabileceğini belirtti. 

o   IMF’in SDR sepetine dahil edilmesinin Çin Yuan’ında olumlu etki yaratması beklenirken yuan off-shore piyasada dolar karşısında altı yılın en zayıf seviyesine geriledi.

o   Petrol tarafında ise tüm gözler İstanbul’da gerçekleştirilen Dünya Enerji Konferansı’nda.  OPEC genel sekreteri Barkindo: İstanbul'da bulunan enerji bakanlarıyla çarşamba günü saat 14.00'te Cezayir'deki toplantıda alınan petrol üretimini kısıtlama kararına ilişkin bir danışma toplantısı yapılacağını belirtti.

o   Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD ekonomisinin muhtemelen tam istihdam seviyesinde olmadığını ve enflasyonun hedefin altında seyretmeyi sürdürdüğünü söyledi ve faizin çekirdek enflasyonun yukarı yönde hareket etmesine kadar faizin düşük tutulması gerektiği uyarısında bulundu.

Bugün takip edilecek başlıklar...


o   Almanya ve Euro Bölgesinden ZEW Ekonomik Hissiyat’ı, Kanada’da Konut Başlangıçları, ABD tarafında ise FOMC üyesi Kashkari’nin konuşması ön plana çıkıyor.

USDTRY: Günlük grafikte dikkat çeken yükselen üçgen formasyonu’nun üst bandı olan 3.0750 seviyesine yakın seyrini sürdüren parite için bu seviyenin üzerinde yükselişlerin momentum kazanması beklenebilir. Olası geri çekilmelerde 3.0650 en yakın destek noktası olarak takip edilmelidir.

EURUSD: Paritede günlük grafikte yaşanan sıkışma dikkat çekiyor. 50 100 ve 200 günlük üssel ortalamaların 1.1170/80 bölgesinde yoğunlaşan EURUSD için Üst bantta 1.1240, alt bantta ise 1.1100 seviyeleri gün içerisinde en önemli destek ve direnç noktaları olarak takip edilebilir. 

XAUUSD: Geride bıraktığımız haftada son yılların en sert günlük düşüşünü kaydeden altın ons başına 1240 seviyesine kadar geri çekilmesinin ardından tepki vermeye çalışıyor. Teknik açıdan 200 günlük üssel ortalama olan 1270 seviyesinin altında kaldığımız sürece geri çekilmelerin devam edebileceğini düşünmekteyiz.