10 Ekim 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / Fed/Fischer: Eylül ayı kararı kıl payı ile  alındı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, makroekonomik göstergelerin iyileşmeye devam ettiğini belirterek, Fed'in yıl sonundan önce faiz artırma yolunda ilerlediğine işaret etti. Konuşmasına cuma günü açıklanan istihdam verileriyle başlayan Fischer, "Cuma günü açıklananlar dahil olmak üzere iş gücü piyasasına ilişkin son veriler güçlüydü ve iyileşmenin sürdüğünü gösterdi" değerlendirmesini yaptı. Fischer, ayrıca iş gücüne katılım oranındaki artışın çok memnun edici bir gelişme olduğunu ve işsizlik oranının uzun vadeli normal seviyesine yaklaştığını vurguladı. Ayrıca, yılın ilk yarısında yüzde 1 genişleyen ekonominin ikinci yarıda ivmelenerek yüzde 2,75 büyüyeceği öngörüsünü paylaşan Fischer, enflasyonun da Fed'in yüzde 2 hedefine doğru ilerlemekte olduğunu dile getirdi. Ekonomik görünüme yönelik pozitif görüşümüz ışığından neden eylül toplantımızda faiz artırmadığımız sorulabilir. Kararımız kıl payıyla (close call) alındı ve faiz oranının sabit bırakılması ekonomiye yönelik güven eksikliğinden kaynaklanmadı. İş gücü piyasası güçlenmeye devam ediyor ve biz bunun sürmesini bekliyoruz. Enflasyon düşük olsa da zaman için yüzde 2 hedefine yükselmesini bekliyoruz."

"Clinton-Trump" münazarasının 2.raundu fiyatlandı Meksika pesosu, Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın seçim kampanyasında hafta sonu görülen benzeri görülmemiş krizin ardından, yatırımcıların dikkatlerini ikincisi düzenlenen ABD başkanlık münazarasının Trump'a yönelik havayı değiştirip değiştirmeyeceğine çevirmesinin ardından kazançlarının bir bölümünü geri verdi. Ham petrol kayıplarını genişletirken, yuan zayıfladı.

Münazara sırasında, Trump tekrar tekrar Clinton'ı 30 yıllık kamu hizmeti konusunda bir fark yaratmamakla suçlarken, Clinton, Trump'ı sözünü tutmamakla suçladı ve başkanlığa uygun olmadığını söyledi. 10 yıl önce çekilen ve geçen hafta yayınlanan görüntülerde Trump'ın kullandığı sözler, bazı üst düzey Cumhuriyetçilerin Trump'a olan desteklerini çekmelerine neden oldu. CNN tarafından münazaranın hemen ardından düzenlenen kamuoyu araştırmasına göre, münazarayı izleyen 537 kayıtlı seçmenin yüzde 57'si Clinton'ın, yüzde 34'ü ise Trump'ın kazandığı görüşünde.

USDTRY: 3.0490

Cuma günü açıklanan ABD Tarım dışı istihdam verisinin ana kalem olarak beklentilerin hafif altında açıklanması ve ücret artışlarının da da beklentinin yakalanamaması DXY endeksinin zayıflamasına yol açtı. USDTRY paritesi bu gelişmelere paralel 3,0300 noktasını yakınsadı, ancak toparlanarak tekrar 3,0500 noktasının üzerinde haftayı kapattı. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının arasında işlem gören parite için 3,0500 noktasının üzerinde tekrardan 3,0650 seviyeleri tekrardan gündeme gelecektir.

EURUSD: 1.1179

Cuma günü açıklanan ABD Tarım dışı istihdam verisinin ana kalem olarak beklentilerin hafif altında açıklanması ile 1,1100- 1,1250 arasına sıkışan EURUSD paritesi bir kez daha 1,1200 seviyelerinin üzerinde tutunmayı denedi, ancak üzerinde kalmayı başaramadı. Haftasonu ECB Başkanı doğrudan Tapering konusuna girmese de cari durumdan memnun olduklarını paylaşması yeterinde güvercin bir açıklama olarak anlaşılmadı. Teknik olarak 100/200 saatlik ortalamalarının altında işlem gören parite için 1,1200 noktası aşılmadığı sürece yükselişler satış fırsatı olacaktır.

XAUUSD: 1264

Cuma günü açıklanan ABD Tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin aşağısında kalmasına karşın, FED’in adım atması için yeterli olması ile altın, 1240 noktasına kadar gerileme kaydetti. Trend desteğinden gelen alımlar ile tekrardan 1270 direncine doğru hareket ettiğini görmekteyiz. Haftasonu BOJ Başkanı Kurado’dan gelen açıklamaların yeterince güvercin algılanmaması da JPY’nin değer kazanmasına ve altının toparlanmasına yardımcı oldu. Teknik olarak 1271 direncinin aşılması halinde yükselişin devamını beklemekteyiz.